Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: Data: Michael Joner (West Mountain Observatory, BYU),
Romano Corradi (IAC), Hubble Legacy Archive - Processing: Robert Gendler

To není žádný start rakety Falcon 9 po západu Slunce, mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejvíce známých mlhovin na obloze. Úplně v centru tohoto kompozitního obrázku zpracovaného tak, že ukazuje ohromné, ale velice slabé halo z plynného materiálu o rozměru přes tři světelné roky, jsou její trochu strašidelné symetrie. Obraz vznikl z obrazových dat z pozemských a kosmických dalekohledů a ukazuje rozsáhlou emisi kolem jasnější, dobře známé planetární mlhoviny. Planetární mlhoviny se už dlouho označují jako závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Ovšem teprve nedávno bylo u některých planetárních mlhovina objeveno halo jako je toto, které nejspíš vzniká z materiálu odhazovaného v dřívějších aktivních epizodách vývoje hvězdy. O fázi planetární mlhoviny se předpokládá, že trvá kolem 10 000 světelných let, ale stáří vnějších filamentrárních částí tohoto halo astronomové odhadují na 40 000 až 90 000 let.

Štítky: Halo, Ngc6543, Planetární mlhovina, Ne falcon 9


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »