Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu na severu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Nad horou z kanadských Skalistých hor v národním parku Banff visí na noční obloze nejznámější severní asterismus. Ovšem nejpozoruhodnější je to úžasné zelenkavé světélkování vzduchu. Světélkování vzduchu bylo viditelné i očima, ale ne barevně a tato scéna byla zachycena dvěma expozicemi stejnou kamerou, jedna expozice sledovala hvězdy a druhá byla pořízena ze stativu. Emise světélkování vzduchu pochází převážně z atomů atmosférického kyslíku za extrémně nízkých hustot. Difuzní světlo je zde vidět ve vlnách přes severní noc a běžně se dá zachytit v barvách citlivými digitálními kamerami. Světélkování vzduchu pochází z výšek jako polární záře a vzniká chemiluminiscencí, kde se světlo světlo emituje chemickou excitací a postupným vyzářením. Energii pro chemickou excitaci poskytuje během dne extrémní ultrafialové záření Slunce. Na rozdíl od polárních září, které se omezují na vysoké šířky, se světélkování vzduchu vyskytuje kolem celé zeměkoule.

Štítky: Světélkování vzduchu, Banff, Big dipper


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »