Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Mlhovina Tarantule, též zvaná 30 Doradus, má průměr více než 1000 světelných let a je to obrovská porodnice hvězd v blízké satelitní galaxii Velké Magellanovo mračno. Je asi 180 000 světelných let daleko a je to největší a nejbouřlivější známá hvězdotvorná oblast v celé Místní skupině galaxií Tento kosmický pavoukovec se protahuje na nádherném pohledu složeném z dat z úzkopásmového filtru se středem na emisi ionizovaných atomů vodíku. Uvnitř Tarantule (NGC 2070) řádí intenzivní radiace, hvězdné větry a rázové vlny supernov z centrální mladé hvězdokupy hmotných hvězd katalogizované jako R136, které dodávají energii záři mlhoviny a utvářejí pavoučí vlákna. Kolem Tarantule se nacházejí další hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a s nafouknutými bublinovitými mračny. Na obrázku je vlevo od středu vidět i místo nejbližší supernovy moderní doby SN 1987A. Bohaté zorné pole zabírá asi 1 stupeň, neboli 2 úplňky v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado). Pokud by byla mlhovina Tarantule blíže, řekněme 1500 světelných let daleko jako místní hvězdotvorná Mlhovina v Orionu, tak by zabírala půl oblohy.

Stále aktivní: Meteorický roj Leonid.

Štítky: Ngc2070, Tarantula nebula, 30 Doradus, Lmc


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »