Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nečekaná dráha mezihvězdné planetky 'Oumuamua

Uznání: NASA, JPL, Caltech

Proč se dráha 'Oumuamua liší od té očekávané? Minulý rok se objekt 1I/2017 U1 'Oumuamua stal první známou planetkou z mezihvězdného prostoru, která prolétla naší Sluneční soustavou. Jen něco více před rokem toto převalující se mezihvězdné skalisko prošlo v blízkosti Země. Budoucí dráha planetky by se měla dát snadno předpovědět podle standardní gravitace, ale ukázalo se, že se dráha 'Oumuamua poněkud liší. Na této animaci je vidět, jak se 'Oumuamua přibližuje a vzdaluje z blízkosti našeho Slunce s označenou očekávanou a pozorovanou drahou. Přední přirozená hypotéza pro tuto nečekanou odchylku je, že se na Sluncem zahřáté planetce staly aktivní vnitřní výtrysky plynu, ale pokračují i další spekulace a počítačové simulace. 'Oumuamua se nikdy nevrátí, ale dá se očekávat, že moderní přehlídky oblohy v několika příštích letech najdou a budou sledovat další podobné mezihvězdné planetky.

Štítky: ‘Oumuamua, Asteroid, Dráha


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »