Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víry a barvy na Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS; Processing & License: Matt Brealey, Seán Doran

Jak vznikají barvy v Jupiterových mračnech? Nikdo pořádně neví. Hustou atmosféru Jupiteru většinou tvoří vodík a hélium, prvky, které jsou při nízkých teplotách horních mračen Jupiteru bezbarvé. Které stopové prvky dodávají barevnost zůstává předmětem výzkumu, i když jedním z předních kandidátů je malé množství hydrogensulfidu amonného. Co je zřejmé z barevně zvýrazněného snímku a mnoha jiných podobných, že světlejší mraky jsou typicky výše než ty tmavé. Zobrazené světlé mraky víří kolem červených oblastí vpravo dole, a zdá se, že také zakrývají některé tmavší části nahoře. Snímek pořídila kosmická sonda Juno při svém letošním 14. blízkém průletu kolem Jupiteru. Juno pokračuje na své vysoce eliptické dráze, blízko této obří planety prosviští každých 53 dní a pokaždé zkoumá trochu jinou část.
Oprava: Na pozůstatek anglického textu upozornil Eduard Měsíček.

Štítky: Mračna, Jupiter, Swirls


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »