Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét NGC 281

Uznání a copyright: Jeremiah Roth

Podívejte se přes kosmické mračno katalogizované jako NGC 281 a možná přehlédnete otevřenou hvězdokupu IC 1590. Přesto uvnitř této mlhoviny vznikla a její mladé hmotné hvězdy konec konců dodávají energii všudepřítomné záři mlhoviny. Pro oči přítažlivé tvary v portrétu NGC 281 jsou opracované sloupy a husté prachové Bokovy globule, které jsou vidět v siluetě, erodované intenzivními energetickými větry a zářením z kupy horkých hvězd. Pokud tyto prachové struktury přežijí dostatečně dlouho, tak by mohly být v budoucnu místy tvoření nových hvězd. Mlhovině NGC 281 se pro její tvar podobný postavičce z počítačových her s hravostí říká Pacman a nachází se asi 10 000 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia). Ostrý kompozitní snímek byl pořízen přes úzkopásmové filtry, které kombinují emisi atomů vodíku a kyslíku v mlhovině a syntetizují červenou, zelenou a modrou barvu. NGC 281 při své odhadované vzdálenosti měří hodně přes 80 světelných let.

Štítky: Ngc281, Ic1590, Prach, Pacman nebula, Bok Globules


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »