Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víry a barvy na Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS; Processing & License: Matt Brealey, Seán Doran

Jak vznikají barvy v Jupiterových mračnech? Nikdo pořádně neví. Hustou atmosféru Jupiteru většinou tvoří vodík a hélium, prvky, které jsou při nízkých teplotách horních mračen Jupiteru bezbarvé. Které stopové prvky dodávají barevnost zůstává předmětem výzkumu, i když jedním z předních kandidátů je malé množství hydrogensulfidu amonného. Co je zřejmé z barevně zvýrazněného snímku a mnoha jiných podobných, že světlejší mraky jsou typicky výše než ty tmavé. Zobrazené světlé mraky víří kolem červených oblastí vpravo dole, a zdá se, že také zakrývají některé tmavší části nahoře. Snímek pořídila kosmická sonda Juno při svém letošním 14. blízkém průletu kolem Jupiteru. Juno pokračuje na své vysoce eliptické dráze, blízko této obří planety prosviští každých 53 dní a pokaždé zkoumá trochu jinou část.
Oprava: Na pozůstatek anglického textu upozornil Eduard Měsíček.

Štítky: Mračna, Jupiter, Swirls


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

m101 a okoli

M101 (také galaxie Větrník, M101 nebo NGC 5457) je spirální galaxie v souhvězdí Velké medvědice s magnitudou 7,9 a úhlovými rozměry 28,8'x26,9'.Objevil ji Pierre Méchain 27. března 1781. Drobné skvrny obklopující galaxii, které jsou ve skutečnosti jasnější části spirálních ramen, objevil a zapsal do katalogu William Herschel. Galaxie Větrník je od Země vzdálena 27 milionů světelných let a je nejjasnějším členem skupiny galaxií M 101

Další informace »