Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety viděný z kosmické stanice

Uznání videa: ISAA, NASA, Expedition 57 Crew (ISS);
Processing: Riccardo Rossi (ISAA, AstronautiCAST); Music: Inspiring Adventure Cinematic Background by Maryna

Už jste někdy viděli start rakety, ale z vesmíru? Při pečlivějším pohledu na toto časosběrné video můžete uvidět raketu, která stoupá na oběžnou dráhu Země, jak to bylo vidět z Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Ruská raketa Sojuz-FG byla před 10 dny vypuštěna z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a vynesla Progress MS-10 (též 71P) se zásobami potřebnými pro kosmickou stanici. K zajímavostem tohoto 90 sekund dlouhého videa (zhuštěného z asi 15 minut) patří světla měst a mračna viditelná na Zemi vlevo dole, modré a zlaté pásy atmosférického světélkování vzduchu, které probíhají uhlopříčně přes střed a vzdálené hvězdy vpravo nahoře, které ubíhají za Zemí. Je vidět, jak nižší stupeň padá zpátky na Zemi a jak zásobovací loď zapaluje své motory a začíná se přibližovat k ISS, k vesmírné laboratoři, která tento měsíc slaví své 20. výročí. V současnosti na palubě ISS na oběžné dráze Země pobývají tři kosmonauté a vedle běžných nezbytností provádí četné vědecké pokusy, které rozšiřují znalosti lidstva a tak umožňují budoucí komerční průmysl na nízké oběžné dráze Země.

Sledujte: Přistání sondy Insight na Marsu dnes.

Štítky: Launch, ISS, Progress MS-10


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »