Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útok laserem na střed Galaxie

Uznání: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN), ESO

Proč ti lidé střílí silným laserem do centra naší Galaxie? Naštěstí to neznamená první krok galaktické války. To astronomové z Velmi velkého dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile zkouší měřit zvlnění neustále se měnící atmosféry Země. Atomy excitované ve velké výšce laserem se jeví jako umělá hvězda a její neustálé zobrazování astronomům umožňuje měřit rozvlnění atmosféry. Tato informace je poskytována zpátky k zrcadlu dalekohledu VLT a to se pak jemně deformuje aby rozvlnění vyrovnalo. Dalekohled VLT v tomto případě pozoroval střed naší Galaxie, takže bylo třeba měřit rozvlnění atmosféry v tomto směru. Co se galaktické války týká, tak při pozorování z centra naší Galaxie se nečekají žádné ztráty. Světlo z tohoto silného laseru by se přidalo ke světlu z našeho Slunce a dohromady by se jevilo jenom jako slabá vzdálená hvězda.

APOD v různých jazycích: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajvan), chorvatsky, česky, holandsky, německy, francouzsky, francouzsky, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky a španělsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: Galactic Empire - Star Wars - The Imperial March
  2. APOD: 2000-07-07 Sírius, Slunce, Měsíc a Jižní kříž
  3. Wikipedia: Chile
  4. APOD: 2000-07-25 Proč se hvězdy mihotají
  5. Youtube.com: How lasers work (in theory)
  6. APOD: 2005-02-07 Umělá hvězda vytvářená laserem dalekohledu
  7. Hawaii.edu: LGSAO Basics and System Description
  8. Wikipedia: Mirror test
  9. Wikipedia: Adaptive optics
  10. Eso.org: A laser beam towards the Milky Way's centre*
  11. APOD: 2018-07-29 Cesta do středu Galaxie
  12. APOD: 2005-04-03 centra naší Galaxie
  13. Youtube.com: Insanely Powerful 2000mW Blue Laser Destroying Stuff
  14. NASA: Sun - our star
  15. APOD: 2016-09-26 Gaia: A tady je Slunce

Štítky: Mlhovina Orion, Infračervený, Wise


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »