Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, meteory a kometa v Býku

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Byla to neobvyklá noc při dívání se do Býka. Souhvězdí Býka (Taurus) je dobře známé svými dvěma jasnými hvězdokupami, jsou to Plejády, které jsou vidět vpravo a poměrně difúznější Hyjády vlevo. d+Ta noc minulý měsíc byla ovšem atypická vyvrcholením meteorického roje Geminid, takže několik těchto meteorů bylo zachyceno při průletu tímto souhvězdím jako rovnoběžné stopy. Ještě neobvyklejší bylo to, že se souhvězdím pohybovala kometa Wirtanen, jejíž zelená koma je vidět v dolní části snímku. Kometa byla poblíž vrcholu své jasnosti, když zrovna prolétala kolem Země. Oranžová hvězda vlevo nahoře je Aldebaran považovaný za oko Býka. Aldebaran je nejjasnější hvězdou v Býku a je 15. nejjasnější hvězdou na obloze. Obraz je kombinací téměř 800 expozic pořízených ze španělské vesnice Albanyà.

Sledujte APOD na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Taurus
  2. APOD: 2015-06-17 M45: Hvězdokupa Plejády
  3. APOD: 2012-12-24 Sváteční Hyjády
  4. APOD: 2017-12-22 Geminidy
  5. Khanacademy.org: Angle relationships with parallel lines
  6. Co.uk: Comet 46P/Wirtanen
  7. NASA: Solar System Comets
  8. APOD: 2018-12-16 Kolem Země prolétá kometa Wirtanen
  9. Wikipedia: Aldebaran
  10. Wikipedia: List of brightest stars
  11. Wikipedia: Spain
  12. Youtu.be: Albanyà

Štítky: Plejády, Hyády, Kometa Wirtanen


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »