Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodopád Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Může to být sice nejsušší místo na planetě Zemi, ale i tak v chilské poušti Atacama vysoko v horách teče voda. Po objevení tohoto malého potoku s proudící vodou se fotograf vrátil zpátky pozorovat východ Mléčné dráhy na tmavé jižní obloze a vypočetl okamžik, kdy se Mléčná dráha setká se vzácnou proudící vodou. Na panoramatickém snímku oblohy jsou hvězdy a mlhoviny ponořeny do záře kolem Mléčné dráhy samotné a ten moment sdílí i se satelitními galaxiemi Mléčné dráhy, s Velkým a Malým Magellanovým mračnem vpravo nad obzorem. Vrchol vodopádu ukazuje k hvězdě beta Centauri. Nad ní se nachází temný prostor mlhoviny Uhelný pytel a hvězdy Jižního kříže.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-08-11 Sníh na Paranalu
  2. APOD: 2018-01-05 Velká mlhovina v Lodním kýlu nad jezerem Ballard
  3. EarthSky.org: Galaxy collision to send solar system flying?
  4. NASA: The Nearest Galaxies
  5. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula

Štítky: Mléčná dráha, Mléčná dráha, Lmc, Smc, Smc


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »