Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odhalená Venuše

Uznání: Venus (left): NASA, JPL, Magellan Project; Earth (right): NASA, Apollo 17

Jak Venuše opravdu vypadá pod tlustou oblačnou pokrývkou? Mračna ukrývají povrch této planety dokonce i před těmi nejsilnějšími zraky dalekohledů pozemských astronomů. Nicméně počátkem let 1990-tých družice Venuše Magellan, kterou vypustila NASA, dokázala s využitím zobrazovacího radaru zvednout z tváře Venuše závoj a vytvořila snímky planetárního povrchu s vysokým rozlišením. Barvy použité na tomto počítačem generovaném obrazu z radarových dat sondy Magellan se zakládají na barevných snímcích povrchu Venuše odvysílaných sovětskými přistávacími sondami Veněra 13 a 14. Jasná oblast, která zhruba probíhá středem, představuje největší hornatou oblast známou na Venuši, Aphrodite Terra. Venuše vlevo má zhruba stejnou velikost jako naše Země, která je pro srovnání vidět vpravo.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Venus
  2. APOD: 2018-01-30 Venuše v noci infračerveně z Akatsuki
  3. NASA: Magellan
  4. LtkCDN.net: Foto: kočička zvedá koberec :-)
  5. APOD: 2008-02-26 Záhadný kyselinový zákal na Venuši
  6. NASA: PIA00104: Venus - Computer Simulated Global View Centered at 180 Degrees East Longitude
  7. Wikipedia: Magellan
  8. APOD: 2003-11-30 Přistání na Venuši
  9. Wikipedia: Soviet Union
  10. MentalLandscape.com: Venera: The Soviet Exploration of Venus
  11. Wikipedia: Aphrodite Terra
  12. Wikimedia: File:Venus, Earth size comparison.jpg
  13. Wikipedia: The Blue Marble

Štítky: Venuše, Mračna, Magellan, Magellan


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »