Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojice ve Lvu

Uznání a copyright: Markus Bauer

Tato skupina galaxií je na jarní severní obloze populární. V zorném poli se sešly tři majestátní galaxie zvané Leo Triplet. Jsou miláčky davů dokonce i při fotografování skromnými dalekohledy a dají se jednotlivě představit jako NGC 3628 (vlevo), M66 (vpravo dole) a M65 (nahoře). Všechny tři jsou velké spirální galaxie, ale vypadají dost různě, protože jejich galaktické disky jsou vůči našemu pohledu skloněny pod různými úhly. NGC 3628, též známá jako galaxie Hamburger, je vidět z boku a její načechranou galaktickou rovinu protínají pásy neprůhledného prachu. Disky M66 a M65 nejsou dostatečně skloněny, aby bylo možné vidět jejich spirální strukturu. Vzájemné gravitační interakce mezi galaxiemi v této skupině za sebou zanechaly výmluvná znamení včetně slapových ohonů a zborceného, nafouknutého disku NGC 3628 a vytažených spirálních ramen M66. Nádherný pohled na tuto oblast na obloze zabírá téměř dva stupně (4 úplňky). Při odhadované vzdálenosti trojice 30 miliónů světelných let zorné pole pokrývá asi jeden milión světelných let. Paprsčité hvězdy jsou pochopitelně uvnitř naší Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: The Leo Triplett (M66 group)
  2. UCSD.edu: Galaxies - The Spiral Nebulae
  3. APOD: 2014-05-08 Ocas galaxie Hamburger
  4. STScI.edu: Hubble Snaps Heavyweight of the Leo Triplet
  5. SpaceTelescope.org: Messier 65 through the years
  6. STScI.edu: HUBBLE PHOTOGRAPHS WARPED GALAXY AS CAMERA PASSES MILESTONE
  7. AstroBin.com: Markus Bauer: Leo Triplet DSLR
  8. Wikipedia: Diffraction_spike

Štítky: Spirální galaxie, M65, M66, Ngc 628, Leo triplet


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »