Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západní analema

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Dnes v 15:54 světového času (Universal Time) nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje nejsevernější polohy na své roční pouti pozemskou oblohou. Červnový slunovrat vyznačuje začátek astronomického léta na severní polokouli a zimy na jižní. Na severní polokouli také nastává nejdelší den, s nejdelší dobou mezi východem a západem Slunce. Slunce červnového slunovratu je skoro nahoře u nejsevernějšího bodu analemy, která se podobá osmičce, a na tomto kompozitním obrazu ji tvoří polohy Slunce. Analema byla vytvořena (video) ze snímků pořizovaných každých 10 dnů ve stejnou dobu od 21. června 2018 do 7. června 2019. Doba byla zvolena tak, aby se nejdřívější západ při prosincovém slunovratu, nejnižší bod analemy, zlehka dotknul obzoru na otevřeném moři vlevo. Západy slunce při obzoru zleva doprava (k severu) jsou vystředěny na zářijové rovnodennosti a končí západem při červnovém slunovratu.

Seznam odkazů v popisu

  1. USNO.navy.mil: Universal Time
  2. Wikipedia: Summer_solstice
  3. Illinois.edu: MEASURING THE SKY - A Quick Guide to the Celestial Sphere
  4. NASA: June 2019: The Next Full Moon is the Strawberry Moon
  5. APOD: 2013-12-22 Tutulema: Analema se slunečním zatměním
  6. Youtube.com: ANALEMMA at SUNSET (SICILY)
  7. EarthSky.org: When is my earliest sunset?
  8. Greenflash.photo: Atmospheric Optics in Italy: Sunsets from the winter solstice to the summer solstice in Sicily
  9. EarthSky.org: Latest sunsets follow summer solstice

Štítky: Analemma, Západ slunce, Rovnodennost, Slunovrat


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »