Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místo přistání Ares 3: Marťan znovu navštívený

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento podrobný záběr z kamery HiRISE na družici MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) ukazuje zvětralé krátery a naváté depozity v jižní Acidalia Planitia. Výrazný modrý odstín ve standardních barvách snímků z HiRISE by se lidskému oku v této oblasti jevil šedý nebo trochu načervenalý. Ovšem lidské oko zatím na tuto krajinu nepohlédlo, pokud ovšem nepočítáte kosmonauty NASA ze scifi románu Marťan, který napsal Andy Weir. Román je kronikou dobrodružství, které zažil Mark Watney, kosmonaut uvízlý v místě přistání fiktivní expedice na Mars Ares 3, které odpovídá souřadnicím tohoto ořezaného snímku z HiRISE. Pro měřítko, Watneyho 6 metrů velký příbytek v tomto místě by měl asi 1/10 průměru toho velkého kráteru. Souřadnice přistání výpravy Ares 3 jsou ovšem pouze asi 800 kilometrů severně od skutečného místa přistání sondy Pathfinder z roku 1997 pojmenovaného na památku Carla Sagana Carl Sagan Memorial Station.

Seznam odkazů v popisu

  1. UAHiRISE.org: Ares 3 Landing Site: The Martian Revisited
  2. Wikipedia: List_of_plains_on_Mars
  3. UAnews.org: UA Mars Scientists Capture Image of Sci-Fi Landing Site
  4. Wikipedia: The Martian (Weir novel)
  5. NASA: Moon to Mars
  6. NASA: The First Martian Marathon
  7. UAHiRISE.org: HiRISE Images Mars Pathfinder Site
  8. APOD: 1997-07-10 Sojourner's View: The Sagan Memorial Station

Štítky: Ares 3, Fikce, Andy weir, Mars


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »