Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Slovenskem

Uznání a copyright: Petr Horálek

Dnešní noc je příhodná k pozorování meteorů. Na planetu Zemi bude pršet kometární prach, tmavou oblohou se bude míhat při svém vrcholu každoroční meteorický roj Perseid. Tento kompozitní snímek vznikl při loňských Perseidách v Parku temné oblohy Poloniny na Slovensku. Neobvyklá budova v popředí je planetárium na pozemku observatoře Kolonica. Kometární prachové částice se sice vůči sobě pohybují rovnoběžně, ale výsledné meteory se zřetelně zdají vylétat z jediného bodu na obloze ze souhvězdí Persea, které jim dalo jméno. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné stopy zdají sbíhat v dálce, podobně jako se zdánlivě sbíhají železniční kolejnice. Meteorický roj Perseid vyvrcholí dnes v noci, ovšem letos bude oblohu ozařovat Měsíc téměř v úplňku.
Poznámka překladatele: Další informace, snímky a virtuální prohlídku spojenou s tímto pozorováním Petra Horálka v unikátním Parku tmavej oblohy Poloniny najdete v článku Obrazem: Proud meteorů z Persea nad kolonickou observatoří.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy
  2. Wikipedia: Poloniny_Dark-Sky_Park
  3. Wikipedia: Slovakia
  4. Youtube.com: Vihorlatská hvezdáreň a Astronomické observatórium na Kolonickom sedle
  5. UniverseToday.com: The Perseids: Why is There a Meteor Shower?
  6. NASA: Perseids
  7. Wikipedia: Radiant_(meteor_shower)
  8. PinImg.com: Foto: dvě kočičky :-)
  9. Es-Static.us: railroad-tracks-converge-shutterstock-e1367591337388.jpg
  10. NASA: What's Up - August 2019
  11. EarthSky.org: Perseid meteors 2019: All you need to know

Štítky: Meteorický roj Perseid, Slovensko, Radiant


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »