Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy a Pluh

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

I přes přezařující měsíční světlo mnozí pozemšťané pozorovali letošní meteorický roj Perseid. Na pastevecné scéně jsou místní pozorovatelé, kteří obdivují krátké nebeské záblesky roje v hodinách přes úsvitem kolem maximální aktivity 13. srpna z travnatých pastvin Nalati v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Kompozitní obraz ze sedmi snímků pořízených v průběhu dvou hodin zaznamenal průlety Perseid proti hvězdnaté obloze. U obzoru je ve středu Pluh, nejslavnější severní asterismus, i když někdo v něm vidí Velkou naběračku z kuchyně nebo Velký vůz. Roj Perseid se dá během roku nejsnáze pozorovat a vzniká tím, že Země zametá prach z periodické komety Swift-Tuttle. Částice prachu do atmosféry vnikají rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vypařují ve výškách kolem 100 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 2011-06-24 Velký vůz
  3. APOD: 2018-09-08 Perseida v reálném čase
  4. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy

Štítky: Perseid, Meteorický roj, Big dipper, Kráva


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »