Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a měsíce

Uznání a Copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Večer 3. října po západu byly nad západním obzorem vidět některé z největších měsíců ve Sluneční soustavě spolu s největší planetou. Tento snímek teleobjektivěm byl pořízen těsně poté, co padla noc a je na něm vidět Měsíc blížící se do první čtvrti spolu s Jupiterem. Směs krátkých a dlouhých expozic ukazuje dobře známou stranu největší přirozené družice naší planety v ostrém slunečním světle i ve slabém zemském svitu. Vpravo dole je vládnoucí obří plynná planeta se svými čtyřmi Galileovými měsíci. Maličké body světla zleva doprava jsou Ganymed, [Jupiter], Io, Europa a Kalisto. Naše přirozená družice se jeví tak velká proto, protože je blízko, ovšem Ganymed, Io a Kalisto jsou ve skutečnosti větší, než náš pozemský Měsíc. Vodní svět Europa je jen o něco málo menší. Z šesti největších družic planet tady chybí jenom Saturnův měsíc Titan. Nezapomeňte se dnes večer na tyto největší měsíce podívat.

Dnes večer: Mezinárodní noc pozorování Měsíce
Nabídnuto do APODu: Měsíc s Jupiter se svými měsíci

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA's Juno Prepares to Jump Jupiter's Shadow
  2. Wikipedia: Suite_bergamasque#3._Clair_de_lune
  3. APOD: 2019-09-26 Da Vinciho východ
  4. NASA: Europa
  5. IanRidpath.com: Largest moons in the Solar System
  6. SkyAndTelescope.com: This Week’s Sky at a Glance, October 4 – 12
  7. NASA: 10 Things: International Observe the Moon Night
  8. NASA: Observe the Moon
  9. Facebook: The Moon and Jupiter with its satellites

Štítky: Galileovský měsíc, Měsíc, Jupiter


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »