Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osvětlený slunovrat: Rok na obloze

Uznání a copyright videa: Ken Murphy (MurphLab); Music: Ariel (Moby)

Dokážete najít, který den je zimní slunovrat? Na každém panelu je vidět jeden den. Film v časosběrném formátu z 360 panelů zachycuje oblohu po (téměř) celý rok, jak ji zaznamenala video kamera na střeše Exploratoria v San Francisku v Kalifornii. Od poloviny roku 2009 do poloviny 2010 kamera pořizovala každých 10 sekund snímky od doby před východem Slunce do doby po západu Slunce. Vpravo dole je vidět místní čas. Videa jsou uspořádána chronologicky, 28. červenec je vlevo nahoře a 1. leden je zhruba v polovině směrem dolů. Tma na videích znamená noc, modrá značí jasný den a šedá představuje většinu dne s oblačností. Na mnohých videích jsou vidět složité vzory mraků, které se pohybují zorným polem širokoúhlé kamery, jak den postupuje. Tma na začátku uprostřed znamená pozdější úsvit a méně denního světla v zimě. I když každý den trvá 24 hodin, tak noc je na severní polokouli nejdelší v prosinci a přilehlých zimních měsících. Takže pokud najdete panel s nejdelší nocí, tak najdete den zimního slunovratu, který nastává na severní polokouli dnes. Jak videa hromadně končí, tak západ Slunce a tudíž temnota ustupuje, což začíná v zimních dnech nad středem a končí uprostřed léta téměř dole.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2020.

Seznam odkazů v popisu

  1. Murphlab.com: A History of the Sky for One Year
  2. Exploratorium.edu: Experience the Exploratorium at Pier 15
  3. Youtube.com: San Francisco, California | 4K Drone Footage
  4. Wikipedia: California
  5. APOD: 2012-09-20 Východní analema (a něco navíc)
  6. APOD: 2012-05-22 Částečné zatmění Slunce nad Texasem
  7. Vimeo.com: Ken Murphy: A History of the Sky
  8. Youtube.com: Ken Murphy: A History of the Sky
  9. APOD: 2011-05-16 Zrychlené mraky a obloha nad Kanárskými ostrovy
  10. Yahoo.com: Why do the days get longer in spring and summer and shorter in fall and winter?
  11. NASA: What's a solstice?
  12. APOD: 2012-05-20 Částečné zatmění nad Manilskou zátokou
  13. APOD: 2011-07-11 Úplné zatmění Měsíce nad Tádžikistánem

Štítky: Daylight, Winter, Slunovrat


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »