Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě polokoule noční oblohy

Uznání a copyright: Petr Horálek/ESO, Juan Carlos Casado/IAC (TWAN)

Za obzorem, který probíhá uprostřed pohledu na dvě polokoule pozemské noční oblohy, se skrývá Slunce. Digitálně spojené mozaiky byly pořízeny z odpovídajících šířek, jedna 29 stupňů severně a druhá 29 stupňů jižně od rovníku naší planety. Nahoře je severní pohled z observatoře IAC v La Palma, který byl pořízen v únoru 2020. Dole je dobře sesazená jižní scéna z observatoře ESO La Silla pořízená v dubnu 2016. Mléčná dráha v této projekci probíhá téměř svisle nad a pod obzor. Kolem galaktického středu v dolní polovině obrazu jsou výrazně vidět její tmavá mračna a jasné mlhoviny. V horní polovině se jasná Venuše noří do zvířetníkového světla. Zvířetníkové světlo je sluneční světlo slabě rozptylované meziplanetárním prachem a na hvězdnaté obloze sleduje v úplném kruhu rovinu ekliptiky Sluneční soustavy. Z obráceného obzoru z La Silla dolů ční kopule velkých dalekohledů, zatímco v La Palma jsou nad středem vícezrcadlové dalekohledy Magic. Když tyto obě polokoule noční oblohy prozkoumáte, tak můžete také najít Galaxii v Andromedě a Velký a Malý Magellanův oblak.
Související článek: Obrazem: Nebe z obou polokoulí

Seznam odkazů v popisu

  1. TWANight.org: The World At Night (TWAN)
  2. IAC.es: Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) - Roque de los Muchachos Observatory
  3. ESO.org: La Silla Observatory - ESO's first observatory
  4. NASA: Solar Szstem Exploration
  5. Astronom.cz: Petr Horálek: Two hemispheres sky

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Obzor


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »