Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema Měsíce

Uznání a copyright: Image Credit & Copyright: Gyorgy Soponyai

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou obdržíme, pokud vyznačíme polohu Slunce na obloze každý den ve stejnou dobu po celý rok. Trik pro zobrazení analemy Měsíce spočívá v trochu delším čekání. Měsíc se v průměru vrací na stejné místo na obloze každý den o zhruba 50 minut a 29 sekund později. Takže pokud budete fotografovat Měsíc v následujících dnech vždy o 50 minut 29 sekund později, tak v průběhu lunace, nebo lunárního měsíce získáte analemě podobnou stopu, jelikož se skutečná poloha Měsíce posouvá vzhledem k jeho skloněné a eliptické dráze. Astronom Gyorgy Soponyai si k vytvoření tohoto kompozitního obrazu lunární analemy zvolil lunární měsíc od 26 března d 18. dubna s dobrým počasím z místa poblíž svého domova v maďarském Mogyorodu. Příliš tenké s slabé fáze lunárních srpků kolem novu ovšem nebylo možné zachytit, takže chybí. Na podkladovém snímku pořízeném 27. března směrem na jihozápad jsou v dálce vidět světla Budapešti.

Seznam odkazů v popisu

  1. Analemma.com: Analema
  2. APOD: 2005-07-13 Analema Měsíce
  3. NASA: Earth's Moon
  4. Flickr.com: György Soponyai: Analemma of the Moon
  5. FourmiLab.ch: Inconstant Moon
  6. Youtube.com: Analemma of the Moon
  7. NASA: An Analemma of the Sun



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek trpasličí planety (136108) Haumea v souhvězdí Pastýře.

Snímek trpasličí planety (136108) Haumea v souhvězdí Pastýře. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Fotografováno téměř za svítání. Vzdálenost od Země byla 49.160 au, od Slunce 49.978 a podle efemeridy měla jasnost 17.1 magnitudy.

Další informace »