Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mare Frigoris

Uznání a copyright: Matt Smith

Moře mrazu (Mare Frigoris) se nachází daleko na lunárním severu a je světlejší, než typické tmavé, hladké moře. Je též známo jako Moře chladu a je vidět na dobře známé přivrácené straně na tomto detailním snímku severní polární oblasti dorůstajícího Měsíce. Vlevo od středu je 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem. Pod ním a vpravo jsou vidět Sluncem osvětlené vrcholky lunárních Alp (Montes Alpes), jsou mezi jižnějším Mořem dešťů (Mare Imbrium) a Mořem chladu (Mare Frigoris). Pohoří protíná výrazný přímý útvar lunárního Alpského údolí (Vallis Alpes). Toto lunární údolí spojuje Mare Imbrium s Mare Frigoris, je asi 160 kilometrů dlouhé a až 10 kilometrů široké.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Moon's Mare Frigoris
  2. OregonState.edu: Earth's Moon: Mare
  3. Technology.org: Study Finds New Wrinkles on Earth’s Moon
  4. APOD: 2014-12-04 Plato a lunární Alpy
  5. Wikimedia: Vallis_Alpes_5102_med.jpg
  6. ShallowSky.com: The Hitchhiker's Guide to the Moon

Štítky: Měsíc, Mare frigoris, Plato


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »