Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dotknutí Bennu

Uznání: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

20. října se po opatrném přibližování kosmické sondy OSIRIS-REx k povrchu plném balvanů její rameno natáhlo a dotklo se planetky Bennu. Odebrání vzorku nazvané TAG (Touch-And-Go) uskutečnila odběrná hlavice TAGSAM o průměru 30 centimetrů a na snímku se zdá, že některé kameny rozdrtila. Scénu do podrobností zachytila kamera SamCam na kosmické sondě vzdálené asi 321 miliónů kilometrů od planety Země právě po kontaktu s povrchem. O jednu sekundu později kosmická sonda vypustila z láhve plynný dusík, aby vyfoukal podstatné množství regolitu na Bennu do odběrné hlavice, která volný povrchový materiál zachytila. Údaje ukazují, že kontakt s místem odběru vzorku Nightingale na Bennu sondě trval dalších 5 sekund a potom provedla odletový zážeh. Časosběrné snímky z kamery SamCam ukazují, co následovalo.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: OSIRIS-REx Touches Asteroid Bennu
  2. APOD: 2020-10-12 Sestup k planetce Bennu
  3. NASA: OSIRIS-REx TAGs Surface of Asteroid Bennu
  4. APOD: 2020-09-16 Planetka Bennu vyvrhla štěrk
  5. APOD: E_tag_aftermath.gif

Štítky: OSIRIS-REx, Bennu, Asteroid, Vzorek


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »