Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova v NGC 2525

Uznání: NASA, ESA, A. Riess (STScI/JHU) and the SH0ES team
Acknowledgment: M. Zamani (ESA/Hubble)

Velká a krásná spirální galaxie s příčkou NGC 2525 se nachází 70 miliónů světelných let daleko od Mléčné dráhy. Svítí na pozemské noční obloze v hranicích jižního souhvězdí Lodní zádě (Puppis). Měří asi 60 000 světelných let a na nádherném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu se vinou její prašná spirální ramena posázená hmotnými modrými hvězdami a růžovými hvězdotvornými oblastmi. V lednu 2018 byla v NGC 2525 zaznamenána supernova SN 2018gv, je to ta nejjasnější hvězda na snímku vlevo dole. Jadernou detonaci bílého trpaslíka vyvolal akreční materiál, který na něho dopadal z doprovodné složky a na následné časosběrné, rok dlouhé sérii Hubblových pozorování je vidět, jak supernova pomalu mizí z dohledu. Jasnost supernov typu Ia se považuje za kosmickou standardní svíčku, která se používá pro měření vzdáleností galaxií a určování rychlosti rozpínání Vesmíru.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: COMPASS IMAGE FOR NGC 2525
  2. HubbleSite.org: HUBBLE WATCHES EXPLODING STAR FADE INTO OBLIVION
  3. Wikipedia: Type_Ia_supernova
  4. NASA: Mystery of the Universe’s Expansion Rate Widens With New Hubble Data

Štítky: Ngc2525, Supernova, Spirální galaxie, Kosmologie


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »