Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Velký krocan

Uznání a copyright: Eric Coles

Tento tvůrčí pohled zaplňuje mlhovina Velký krocan, která překvapivě připomíná Velkou mlhovinu v Orionu. Pokud by to byla Mlhovina v Orionu, tak by se pochopitelně jednalo o naši nejbližší velkou hvězdnou porodnici na okraji velkého molekulárního mračna ve vzdálenosti zhruba 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu je též známá jako M42 a je vidět očima jako střední "hvězda" v meči lovce Oriona, což je souhvězdí, které nyní na pozemské obloze vychází večer. Hvězdné větry z kup nově zrozených hvězd rozptýlených po Mlhovině v Orionu opracovávají svoje hřebeny a dutiny, které jsou vidět na dobře známých teleskopických snímcích. Mlhovina Velký krocan velikostí podobná mlhovině v Orionu byla zobrazena s rozměrem asi 13 světelných let. Mějte se dobře a dejte na sebe pozor.
Poznámka překladatele: Dnes je čtvrtý čtvrtek v listopadu, v USA se slaví Den díkůvzdání a na slavnostní tabuli bývá většinou krocan.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2013-11-01 NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus
  2. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  3. APOD: 2019-11-22 Vychází Orion
  4. CalTech.edu: Multiwavelength Orion Nebula

Štítky: Illustration, Mlhovina Orion, Den díkůvzdání


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »