Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Laguny v infračerveném světle

Uznání a license: NASA, ESA, Hubble; Data Archive: MAST, Processing: Alexandra Nachman

Infračervený pohled na střed mlhoviny Laguna v šířce 4 světelné roky vyplňují hvězdy. Snímky ve viditelném světle ukazují, že scéně dominuje zářící plyn a mračna neprůhledného prachu. Ovšem tento infračervený snímek vytvořený z dat Hubblova kosmického dalekohledu nahlíží blíž k srdci aktivní hvězdotvorné oblasti a ukazuje nově zrozené hvězdy rozeseté proti hustému poli hvězd pozadí k centru naší Galaxie Mléčné dráhy. Centrální oblasti bouřlivé hvězdné porodnice svým světlem opracovává a dodává energii jasná mladá hmotná hvězda Herschel 36, která je vidět poblíž středu. Herschel 36 je ve skutečnosti vícenásobná soustava hmotných hvězd. S hmotností přes 30 Sluncí a věkem méně než 1 milión let by nejhmotnější hvězda v tomto systému mohla žít až 5 miliónů let. Porovnejte to s věkem téměř 5 miliard let našeho Slunce, které se nakonec za dalších 5 miliard let vyvine do rudého obra. Mlhovina Laguna je též známa jako M8 a nachází se asi 4000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-06-01 Živý střed mlhoviny Laguna
  2. Flickr.com: Alexandra Nachman: Lagoon Nebula in Infrared
  3. STScI.edu: STScI Outreach Imaging of M8 (Lagoon Nebula) - April 2018
  4. APOD: 2019-09-27 Galaktický střed s popisky
  5. HubbleSite.org: HUBBLE 28TH ANNIVERSARY IMAGE CAPTURES ROILING HEART OF VAST STELLAR NURSERY
  6. arXiv.org: Resolving the stellar components of the massive multiple system Herschel 36 with AMBER/VLTI
  7. Wikipedia: 1,000,000,000
  8. APOD: Přehlídkou Pan STARRS přes Lagunu

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Herschel 36, Infračervený


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »