Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Láska a válka za měsíčního světla

Uznání a copyright: Shi Huan

Na poklidném pohledu na oblohu 11. července z provincie Lualaba v Demokratické republice Kongo na planetě Zemi jsou spolu za měsíčního světla vidět po římské bohyni lásky pojmenovaná Venuše a jmenovec boha války Mars. Expozice pořízená na západní soumračné obloze krátce po západu Slunce zaznamenala také zemský svit, který ozařuje jinak tmavý povrch mladého srpku Měsíce. Měsíc se samozřejmě už posunul dál. Venuše však stále září na západě jako večernice, třetí nejjasnější objekt na pozemské obloze po Slunci a samotném Měsíci. Mars se k té jasné planetě, k brilantní Venuši nad ním, ještě více přiblížil a 13. července byl od ní už jen asi průměr Měsíce daleko. Mars se od té doby se od mnohem jasnější Venuše za soumraku vzdálil, ale obě tělesa se blíží k jasné hvězdě Regulus. Regulus je alfa hvězda souhvězdí Lva, nachází se už nahoře mimo snímek a v nadcházejících dnech očekává na soumračné obloze návštěvu Venuše a poté Marsu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon
  2. Wikipedia: Venus_(mythology)
  3. Wikipedia: Mars_(mythology)
  4. APOD: 2021-07-10 Merkur a Da Vinciho svit
  5. NASA: Welcome to Starchild
  6. UToronto.ca: The Evening Star: Poem by Longfellow, Henry Wadsworth (1807 - 1882)
  7. EarthSky.org: Young Moon Returns July 11, Venus And Mars Conjunction
  8. EarthSky.org: Venus, Regulus In Conjunction On July 21
  9. NASA: NASA Selects 2 Missions to Study ‘Lost Habitable’ World of Venus

Štítky: Venuše, Mars, Měsíc, Konjunkce, Zemský svit


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »