Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alphonsus a Arzachel

Uznání a copyright: Noel Donnard

Namiřte dnes večer svůj dalekohled na první čtvrť Měsíce. Na terminátoru, což je hranice stínu mezi dnem a nocí, můžete uvidět tyto dva velké krátery, které na vás budou zírat jako nějaká sova. Alphonsus (vlevo) a Arzachel jsou staré impaktní krátery u severovýchodních břehů Moře oblaků (Mare Nubium). Větší Alphonsus má průměr přes 100 kilometrů. Nízký úhel Slunce zvýrazňuje v jasném slunečním světle a tmavém stínu ostrý 1,5 kilometru vysoký centrální vrcholek. Kosmická sonda Ranger 9 v roce 1965 odvysílala podrobné snímky kráteru Alphonsus, než tvrdě dopadla na severovýchod (vlevo) od centrální hory, když zkoumala možná místa přistání projektu Apollo. Mezi krátery Alphonsus a Arzachel je menší kráter Alpetragius s hluboce zastíněným dnem a poměrně velkým centrálním vrcholkem.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Noël Donnard: Arzachel and Alphonsus, 20/04/2021
  2. APOD: 2007-02-09 Ptolemaeus, Alphonsus a Arzachel
  3. Wikipedia: Lunar_pareidolia
  4. Wikipedia: Alphonsus_(crater)
  5. Wikipedia: Arzachel_(crater)
  6. NASA: Ranger 9
  7. Wikipedia: Alpetragius_(crater)

Štítky: Alphonsus, Pareidolie, Lunární kráter, Arzachel, Alpetragius, OWL


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »