Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN Requiem: Supernova viděná doposud třikrát

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Data: S. A. Rodney (U. South Carolina) et al.; Image Processing: J. DePasquale (STScI)

Stejnou supernovu jsme viděli už třikrát, kdy ji uvidíme počtvrté? Když vzdálená hvězda vybuchne jako supernova, tak máme štěstí, když ji uvidíme alespoň jednou. V případě AT 2016jka ("SN Requiem") došlo k výbuchu hvězdy za centrem kupy galaxií (v tomto případě MACS J0138) a porovnání snímků z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje, že jsme ji viděli třikrát. Tyto tři snímky supernovy jsou zvýrazněny kroužky ve spodní části levého snímku z roku 2016. Na pravém snímku z roku 2019 jsou ty kroužky prázdné, protože všechny tři obrazy této jediné supernovy zeslábly. Počítačové modelování gravitační čočky kupy ale naznačuje, že by se na pravém snímku v horním kroužku měl nakonec objevit počtvrté obraz téže supernovy. Ale kdy? Nejlepší modely předpovídají, že se tak stane roku 2037, ale toto datum je nejisté asi o dva roky kvůli nejasnostem v rozložení hmotnosti kupy galaxií a historii jasnosti samotné hvězdné exploze. Se zlepšenými předpověďmi a s pečlivým sledováním by mohli pozemšťané od nynějška za 16 let zachytit tento čtvrtý obraz a poučit se zároveň jak o kupách galaxií, tak i o supernovách.

Objevování a osvěta: Volné místo postgraduálního studenta pro APOD.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: Crab Supernova Explosion [1080p]
  2. HubbleSite.org: MACSJ 0138 - THREE TIMES A CHARM: HUBBLE SPOTS THREE IMAGES OF A DISTANT SUPERNOVA
  3. APOD: 2018-03-26 Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky
  4. NASA: Hubble Space Telescope
  5. NASA: What Is a Supernova?
  6. ASCL.net: LENSTOOL: A Gravitational Lensing Software for Modeling Mass Distribution of Galaxies and Clusters (strong and weak regime)
  7. NASA: Supernova
  8. arXiv.org: A Gravitationally Lensed Supernova with an Observable Two-Decade Time Delay
  9. Wikipedia: 3rd_millennium#2030s
  10. APOD: 2021-08-23 Abell 3827: Gravitatční čočka kanibalské kupy
  11. APOD: 2015-12-21 SN Refsdal: První předpovězený obraz supernovy
  12. DreamsTime.com: Foto: Milé kočičky :-)

Štítky: MACS J0138, Supernova, Zobrazení gravitační čočkou


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »