Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak rozpoznat světlo na obloze

Uznání a copyright ilustrace: HK (The League of Lost Causes)

Co je to za světlo na obloze? To je možná jedna z nejčastějších otázek lidí a odpověď může vyústit do pár rychlých pozorování. Například, pohybuje se to nebo to bliká? Pokud ano, a vy žijete poblíž města, tak odpovědí je typicky letadlo, jelikož letadel létá mnoho a jen málo hvězd a družic je natolik jasných, aby byly vidět i přes umělé osvětlení měst. Pokud ne, a vy žijete daleko od města, tak takové jasné světlo je nejspíš planeta jako je Venuše nebo Mars, přičemž Venuše se může být u obzoru pouze před rozbřeskem nebo po soumraku. Někdy je pomalý pohyb vzdáleného letadla nízko nad obzorem těžko rozeznat od jasné planety, ale i v takovém případě se pohyb letadla za několik minut prozradí. Pořád si nejste jisti? Tento diagram dává někdy humorné, ale většinou přesné hodnocení. Zasvěcení milovníci oblohy si nejspíš všimnou laskavé výzvy k zaslání oprav.

Překlad diagramu: španělsky, italsky, polsky, kannadsky, litevsky, norsky a turecky

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-06-24 Město obrácené pod mraky
  2. APOD: 2008-06-04 Stíhání ISS
  3. DarkSky.org: International Dark Sky Places
  4. APOD: 2013-05-12 Mračna, ptáci, Měsíc a Venuše
  5. APOD: 2014-04-02 Červený Mars a modrá Spica
  6. APOD: 2019-02-12 Přelet letadla přes srpek Měsíce
  7. EarthSky.org: Why do stars twinkle, but planets don’t?
  8. Youtube.com: Foto: Tři nejistí psi :-)
  9. LeagueOfLostCauses.com: Astronomy 101 - The League of Lost Causes
  10. Apod.com: Starship Asterisk* - APOD Discussion Forum

Štítky: Light, Mystery, Venuše


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »