Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje stínu

Uznání a copyright: Jean-Francois Gout

Tmavý centrální stín Země zvaný umbra má tvar kužele s kruhovým průřezem, který se zužuje do vesmíru. Ve vzdálenosti oběžné dráhy Měsíce je ovšem širší, než Měsíc. Ale při zatmění Měsíce z 18. na 19. listopadu zůstala část Měsíce těsně mimo umbrální stín. Těchto 5 postupných snímků kompozice z tohoto téměř úplného zatmění Měsíce bylo pořízeno během asi 1,5 hodiny. Série snímků je zarovnána tak, aby sledovala část kruhového oblouku průřezu, přičemž centrální snímek je pořízen v době maximálního zatmění. Na něm je vidět jasný, tenký kousek měsíčního disku, který se stále nachází za zakřiveným okrajem stínu. Ani uvnitř stínu samozřejmě není povrch Měsíce zcela tmavý, odráží načervenalé odstíny filtrovaného slunečního světla rozptýleného do stínu zemskou atmosférou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Jfgout.com: Lunar Eclipse of November 19th 2021
  2. NASA: An Almost Total Lunar Eclipse
  3. APOD: 2020-01-24 Do stínu

Štítky: Partial lunar eclipse, Plejády


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »