Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký refraktor a zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Laurie Hatch

Dešťové mraky se přehnaly a kopule 36palcového (91 cm) Velkého refraktoru Lickovy observatoře se 19. listopadu otevřela. Historický dalekohled mířil na částečně zatmělý Měsíc. Na snímku s vysokým dynamickým rozsahem při tlumeném červeném osvětlení, které má zachovat noční vidění astronoma, jsou zachyceny ovládací prvky dalekohledu, číselníky souřadnic a 57 stop (17,3 m) dlouhý tubus refraktoru. Za tubusem a štěrbinou kopule vytvořil měsíční kotouč po fázi téměř úplného zatmění barevné halo přes vytrvalé mraky. Otevřenou kopulí je na vyjasňující se obloze vidět asi 5 stupňů od Měsíce a zemského stínu hvězdokupa Plejády.

Pozoruhodná podání do APODu: Zatmění Měsíce 19. listopadu 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Laurie Hatch: LH7528_36” Partial Eclipse and Pleiades
  2. Ucolick.org: The Great Lick Refractor
  3. NASA: An Almost Total Lunar Eclipse
  4. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu

Štítky: Partial lunar eclipse, Ple, M45, Lunar corona, Dalekohled


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »