Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výjmečná spirála v LL Pegasi

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Jonathan Lodge

Co vytvořilo podivnou spirálovitou strukturu vlevo nahoře? Nikdo si není jistý, ale pravděpodobně to nějak souvisí s hvězdou v dvojhvězdném systému, která vstoupila do fáze planetární mlhoviny, kdy byla odvržena její vnější atmosféra. Obrovská spirála měří asi třetinu světelného roku, vine se ve 4 nebo 5 úplných otáčkách a má pravidelnost, která nemá obdoby. Vzhledem k rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit přibližně každých 800 let, což se blíží době, za kterou obě hvězdy oběhnou kolem sebe. Hvězdný systém, který ji vytvořil, je nejčastěji známý jako LL Pegasi, ale také AFGL 3068 a IRAS 23166+1655. Snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled v blízkém infračerveném světle. Proč ta spirála září je samo o sobě záhadou, přičemž podle hlavní hypotézy svítí odraženým světlem okolních hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 1997-02-19 Mizar Binary Star
  2. Wikipedia: Planetary_nebula
  3. APOD: 2021-01-24 Blízká hmotná spirální galaxie NGC 2841
  4. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  5. ESO.org: Celestial spiral with a twist
  6. Wikipedia: Spiral
  7. ESO.org: 3D view of LL Pegasi
  8. Wikipedia: LL_Pegasi
  9. HubbleSite.org: HUBBLE'S JOURNEY AND THE TECHNOLOGY THAT MAKES IT POSSIBLE
  10. NASA: Infrared Waves
  11. FlyingPudding.com: Fermat's spiral
  12. InterMountainPet.com: Foto: Tři psi s hlavami nabok :-)

Štítky: Binary star, Spirální, LL Pegasi


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »