Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stephanův kvintet

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive;
Processing & Copyright: Bernard Miller

Na poutavém snímku vytvořeném na základě dat z rozsáhlého archívu Hubble Legacy Archive je Stephanův kvintet, první identifikovaná kompaktní skupina galaxií. Pouze čtyři z těchto pěti galaxií ve vzdálenosti asi 300 milionů světelných roků jsou skutečně zaklesnuty v kosmickém tanci opakovaných blízkých setkání. Tu, která se vymyká, je však snadné spatřit. Interagující galaxie NGC 7319, 7318A, 7318B a 7317 mají celkově nažloutlý nádech. Také mají tendenci mít deformované smyčky a ohony, které vyrostly vlivem rušivých gravitačních slapů. Převážně namodralá galaxie NGC 7320 je však blíže, je vzdálená pouhých 40 milionů světelných roků a není součástí interagující skupiny. Stephanův kvintet leží v hranicích vysoko letícího souhvězdí Pegase (Pegasus). Při odhadované vzdálenosti kvarteta interagujících galaxií toto zorné pole zabírá asi 500 000 světelných roků. Pokud se však přesuneme těsně mimo nahoru a doprava, tak astronomové tam mohou identifikovat další galaxii NGC 7320C, která je rovněž ve vzdálenosti 300 milionů světelných roků. Jejím začleněním by se z interagujícího kvarteta stal opět kvintet.

Seznam odkazů v popisu

  1. AZStarMan.net: Stephan's Quintet
  2. STScI.edu: Welcome to the Hubble Legacy Archive
  3. arXiv.org: The Observational Status of Stephan's Quintet
  4. HubbleSite.org: STEPHAN'S QUINTET
  5. APOD: 2009-04-26 NGC 4676: Když myš narazí
  6. APOD: 2008-11-15 Arp 273
  7. HawAstSoc.org: Constellations: Pegasus -- The Medusa's "Child"
  8. Wikipedia: File:StephansQuintettIlustrated2.gif
  9. Harvard.edu: Chandra: Stephan's Quintet - Intruder Galaxy Shocks Tightly-Knit Group

Štítky: Stephanův kvintet, Stephanův kvintet, Hcg92, Hcg92, Interacting galaxies, Interacting galaxies


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »