Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter z Hubbla a zmenšující se Velká rudá skvrna

Uznání: NASA, ESA, Hubble, OPAL Program, STScI; Processing: Karol Masztalerz

Co se stane s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou? Plynný obr Jupiter je největší planetou Sluneční soustavy a jeho hmotnost je přibližně 320krát větší než hmotnost Země. Na Jupiteru se nachází jeden z největších a nejdéle trvajících známých bouřkových systémů, Velká rudá skvrna (GRS - Great Red Spot), která je vidět vlevo. GRS je tak velká, že by mohla pohltit Zemi, ovšem poslední dobou se zmenšuje. Srovnání s historickými záznamy ukazuje, že tato bouře nyní pokrývá jen třetinu plochy povrchu, kterou pokrývala před 150 lety. Program NASA OPAL (Outer Planets Atmospheres Legacy) v posledních letech bouři sleduje pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Hubblův snímek z programu OPAL ukazuje Jupiter v roce 2016 a je zpracovaný takovým způsobem, že červené odstíny vypadají docela živě. Moderní údaje o GRS ukazují, že bouře nadále zmenšuje velikost svého povrchu, ale také se mírně vertikálně zvyšuje. Budoucnost GRS nikdo nezná a pokud bude trend zmenšování pokračovat, tak existuje možnost, že GRS jednoho dne dokonce udělá to, co dělají jiné menší skvrny na Jupiteru a zmizí úplně.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. NASA: Planetary Fact Sheet - Ratio to Earth Values
  3. NASA: Jupiter’s Great Red Spot: A Swirling Mystery
  4. Wikipedia: Great_Red_Spot
  5. APOD: 2014-05-18 Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1
  6. STScI.edu: Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL)
  7. NASA: Hubble Space Telescope
  8. SpaceTelescope.org: Jupiter from OPAL 2016
  9. APOD: 2018-02-21 Jupiter infračerveně z Hubbla
  10. Harvard.edu: Historical and Contemporary Trends in the Size, Drift, and Color of Jupiter's Great Red Spot
  11. Astronomy.com: Jupiter’s Great Red Spot is shrinking in length, but growing in height
  12. APOD: 2017-12-14 Střemhlav do Jupiteru
  13. SwRI.edu: THE STRIPE THAT DISAPPEARED
  14. Wp.com: Foto: Schovaná kočička :-)

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Hubble


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »