Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3572 a Jižní pulci

Uznání a copyright: Carlos Taylor

V této kosmické krajině je vedle mladých hvězd v NGC 3572 vidět zářící plyn a mračna tmavého prachu. Tato nádherná emisní mlhovina a hvězdokupa pluje dalekou jižní oblohou v námořnickém souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Hvězdy z NGC 3572 jsou nad středem teleskopického snímku, který při odhadované vzdálenosti hvězdokupy 9 000 světelných roků zabírá přibližně 100 světelných roků. Viditelný mezihvězdný plyn a prach je součástí zárodečného molekulárního mračna hvězdokupy. Je zřetelné, jak se od energetických mladých hvězd vzdalují husté proudy materiálu v mlhovině erodované hvězdným větrem a zářením. Jedná se nejspíš o místa probíhající tvorby hvězd, která svými tvary připomínají Pulce z IC 410, které lépe znají pozorovatelé severní oblohy. V nadcházejících desítkách až stovkách milionů let se však plyn a hvězdy v kupě vlivem gravitačních slapů a prudkých explozí supernov rozptýlí a tak ukončí krátký život hmotné hvězdokupy.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Carlos Taylor: Gum 37 and the Southern Tadpoles in Narrowband HSO
  2. ESO.org: Young Stars Paint Spectacular Stellar Landscape
  3. NASA: Carina in Perspective
  4. APOD: 2018-01-24 Pulci v IC 410
  5. NASA: What Is a Supernova?

Štítky: Ngc3572, Galactic star cluster, Star-formation, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »