Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledová hala v měsíčním světle

Uznání a copyright: Alan Dyer, Amazingsky.com, TWAN

Měsíc téměř v úplňku přinesl 15. dubna do severní jarní noci nad kanadskou Albertou tyto světelné úkazy. Tu noc se jasné měsíční světlo lámalo a odráželo od šestihranných krystalků ledu ve vysokých mracích a vytvořilo komplex hal a oblouků, které jsou běžněji vidět na denní obloze za slunečního světla. Zatímco barvy oblouků a falešných Měsíců neboli paraselén byly vidět pouhým okem, tak k širokoúhlému zachycení Měsícem ozářené oblohy bylo třeba řady expozic od 30 sekund do 1/20 sekundy. Velký vůz v horní části snímku se nachází těsně nad usměvavým a duhově zbarveným cirkumzenitálním obloukem. Měsíc je ve středu svého často pozorovaného 22stupňového halo s hvězdami Arkturus vlevo a Regulus vpravo. Dne 15. května bude na pozemské noční obloze také zářit jasné světlo Měsíce v úplňku. Zítřejší úplněk však bude na nějakou dobu zeslaben, protože bude při úplném zatmění Měsíce procházet zemským stínem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Atmospheric_optics#Halos
  2. APOD: 2018-12-21 Mimořádná sluneční hala
  3. APOD: 2022-03-11 Když se duha směje
  4. APOD: 2015-04-03 Sluneční a měsíční halo
  5. NASA: Lunar Eclipses

Štítky: Úplněk, Ice halo, Paraselene


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »