Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klenot na květinovém úplňku

Uznání a copyright: Tomas Slovinsky

Když v neděli květnový Květinový úplněk při svém úplném zatmění procházel stínem Země, tak některé pozorovatele trápila zatažená obloha. Snímek teleobjektivem na obloze nad chilskou pouští Atacama však tuto úžasnou podívanou zachytil. Na vrcholu už převážně zastíněného měsíčního kotouče se při pohledu přes vysoké řídké cirry blyští jako zamlžený klenot poslední část Sluncem ozářeného srpku. Tento úplněk nastal poblíž perigea, nejbližšího bodu jeho eliptické dráhy. Při své 90 minut dlouhé fáze úplného zatmění procházel blízko středu tmavého umbrálního stínu Země. Atmosférou rozptylované sluneční světlo slabě prosytilo samotný umbrální stín, což zatmělému Měsíci dodalo načervenalý vzhled a dramatický populární název Krvavý úplněk.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: May full moon is the Flower Moon
  2. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  3. NASA: Moon
  4. APOD: 2019-01-26 Umbra Země
  5. APOD: 2021-06-04 Velký krvavý Měsíc

Štítky: Tle, Total lunar eclipse, Přízemí


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »