Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Digitální zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Michael Cain

Tato sekvence expozic pořízená 15. a 16. května sleduje úplněk Měsíce během úplného zatmění, který se na jasné obloze střední Floridy vyhoupl nad koruny stromů. Snímky pořízované digitální kamerou každých 5 minut ukazují vývoj zatmění v průběhu tří hodin. Jasný měsíční kotouč tmavne a rudne, jak proplouvá stínem planety Země. Spočítáním prostředních snímků v sekvenci se vlastně dá změřit zhruba 90 minut dlouhé trvání úplné fáze tohoto zatmění. Řecký astronom Aristarchos kolem roku 270 př. Kr. také měřil dobu trvání úplného zatmění Měsíce, ale zřejmě bez využití digitálních hodinek a kamer. Přesto s pomocí geometrie vymyslel jednoduchý a působivě přesný způsob, jak z doby trvání zatmění vypočítat vzdálenost Měsíce v jednotkách poloměru planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  2. Wikipedia: Aristarchus of Samos
  3. GoodReads.com: Douglas Adams > Quotes > Quotable Quote
  4. Phy6.org: (8c) The Moon's Distance--1
  5. NASA: NASA Earth Science

Štítky: Total lunar eclipse, Tle, Aristarchus


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »