Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a prstenec infračerveně z Webba

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI; Processing & License: Judy Schmidt

Proč má Jupiter prstence? Jupiterův hlavní prstenec objevila v roce 1979 prolétající sonda NASA Voyager 1, ale jeho původ byl tehdy záhadou. Data z kosmické sondy NASA Galileo, která Jupiter obíhala od roku 1995 do roku 2003, ovšem potvrdila hypotézu, že tento prstenec vznikl dopadem meteoroidů na malé blízké měsíce. Když například malý meteoroid narazí do měsíčku Metis, tak se do něho zavrtá, vypaří se a vyvrhne horninu a prach na oběžnou dráhu Jupiteru. Tento snímek Jupiteru v infračerveném světle z Kosmického dalekohledu Jamese Webba ukazuje nejenom Jupiter a jeho mračna, ale také jeho jasný prstenec. Vpravo je také vidět poměrně jasná Jupiterova Velká rudá skvrna (GRS - Great Red Spot), Jupiterův velký měsíc Europa uprostřed difrakčních paprsků vlevo a stín Europy vedle GRS. Několik útvarů na snímku není dosud dobře známo, včetně zdánlivě oddělené vrstvy mraků na Jupiterově okraji vpravo.

Nebeské překvapení: Který snímek APOD zveřejnil na vaše narozeniny (po roce 1995)?

Štítky: Ring, Jupiter, Jwst


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »