Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitá lunární analema nad Tureckem

Uznání a copyright: Betul Turksoy

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou obdržíte, když zaznamenáte polohu Slunce každý den ve stejnou dobu po celý rok. Ovšem trik pro zobrazení analemy Měsíce je čekat o něco déle. V průměru se Měsíc vrací do stejného místa na obloze každý den o asi 50 minut a 29 sekund později. Fotografujte tedy Měsíc následující den vždy o 50 minut a 29 sekund později. Během jedné lunace neboli lunárního měsíce tak Měsíc vykreslí analemě podobnou křivku, jelikož se jeho skutečná poloha mění díky jeho skloněné a eliptické dráze. Protože tento snímek vznikal déle než dva měsíce, tak ve skutečnosti zobrazuje dvojitou lunární analemu. Lunární fáze srpku kolem novu jsou příliš tenké a slabé, než aby se daly zachytit, takže chybí. Ty dva měsíce, které si vytrvalý astrofotograf v tureckém Kayseri zvolil, byly během příznivého počasí v červenci a srpnu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: Analemma (The Movie)
  2. APOD: 2016-08-22 Tutulema: Analema se slunečním zatměním
  3. APOD: 2005-07-13 Analema Měsíce
  4. NASA: Earth's Moon
  5. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
  6. FourmiLab.ch: Inconstant Moon
  7. MathsIsFun.com: Ellipse
  8. Instagram.com: betul_turksoy: Lunar Analemma
  9. NASA: Phases of the Moon
  10. NASA: moon_phases.en.jpg
  11. Abcotvs.com: Foto: Kočce uletěly včely :-)
  12. Wikipedia: Turkey
  13. Youtu.be: Kayseri, Turkey ???????? | 4K Drone Footage

Štítky: Analemma, Měsíc, Fáze


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »