Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední selfie sondy InSight

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Mars InSight

Svůj první snímek odeslala sonda Mars InSight po úspěšném přistání 26. listopadu 2018 z rovné rovníkové planiny Elysium Planitia na Rudé planetě. Tato historicky významná mise s cílem zkoumat marsovské nitro pomocí seismických výzkumů, geodézie a transportu tepla již pracuje více než 1400 marťanských dní neboli solů. Za tu dobu sonda InSight detekovala více než 1300 marsotřesení, zaznamenala údaje z dopadů meteoroidů, které vyvolaly marsotřesení, pozorovala, jak se šíří seismické vlny, a tak umožnila nahlédnout do nitra Marsu. Očekává se, že analýza archivu shromážděných dat bude přinášet objevy desítky let. Ovšem poslední operační sol sondy InSight není pravděpodobně daleko. Důvod je patrný z tohoto selfíčka pořízeného počátkem letošního roku, na kterém jsou vidět její 2metrové sluneční panely pokryté prachem. Prachu zvířeného marťanskými větry stále přibývá a tak drasticky klesá výkon slunečních panelů sondy InSight.
Oprava a poděkování: Na nepřeložený název upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-11-27 První snímek sondy InSights z Marsu
  2. NASA: InSight’s Landing Site: Elysium Planitia
  3. NASA: Mars InSight Mission
  4. NASA: NASA’s InSight Lander Detects Stunning Meteoroid Impact on Mars
  5. Phys.org: Two major meteorite impacts shed light on the interior of Mars
  6. NASA: NASA Prepares to Say ‘Farewell’ to InSight Spacecraft
  7. NASA: PIA25287: InSight's Final Selfie

Štítky: Mars, InSight, Seismologie, Sluneční panel, Prach


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »