Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce na Jižním pólu

Uznání a copyright: Aman Chokshi

Loni 16. května prolétl stínem Země Měsíc a během úplného zatmění se na 1 hodinu 25 minut zcela ponořil do temného umbrálního stínu naší planety. Na tomto složeném snímku jsou zachyceny částečné a úplné fáze zatmění při sledování Měsíce nad obzorem z polární stanice Amundsen-Scott na Jižním pólu. Měsíc se dělil o mrazivou a hvězdnatou jižní polární noc s přívaly jižní polární záře a s centrální Mléčnou dráhou. V popředí jsou přístroje BICEP (vpravo) a SPT (South Pole Telescop) na nejjižnější Laboratoři temného sektoru. I když polární obloha může být opravdu úchvatná, abyste viděli nadcházející úplné lunární zatmění 8. listopadu, tak na Jižní pól nemusíte. Místo toho se dá zatmění pozorovat z Asie, Austrálie, Tichomoří, Ameriky a ze severní Evropy. Až do roku 2025 to bude poslední příležitost uvidět úplné zatmění Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Sky's albums: Total Lunar Eclipse: 2022 May
  2. APOD: 2022-05-18 Klenot na květinovém úplňku
  3. Instagram.com: aman_chokshi: Lunar Eclipse at the South Pole.
  4. APOD: 2022-07-29 SOFIA: Jižní polární záře
  5. APOD: 2021-12-11 Pohlednice z Jižního pólu
  6. EarthSky.org: Total lunar eclipse on November 8, 2022
  7. Usap.gov: The USAP Portal: Science and Support in Antarctica - South Pole Station Webcams
  8. NASA: Last Chance to See Total Lunar Eclipse Until 2025!

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Jižní pól


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »