Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy přes Orion

Uznání a copyright: Luo Hongyang

Kde se objeví příští meteor? Ani v průběhu meteorického roje je prakticky nemožné to vědět. Proto je dobrým způsobem, jak si užít meteorický roj, najít pohodlné místo k sezení a ke sledování velké části tmavé oblohy. A může být dobré podělit se o tuto zkušenost s přáteli. Zde vyobrazený meteorický roj byly Leonidy 2022, které vyvrcholily tento měsíc a pohled pochází z čínského Hainanu při pohledu přes Jihočínské moře. Meteory zaznamenané během několika hodin byly přidány k už dříve zachycenému obrazu popředí. Leonidy zaznamenané z tohoto místa a v tomto času směřují zpět do souhvězdí Lva (Leo), přičemž byly vidět, jak přelétají přes jiná souhvězdí, včetně Orionu. V horní části snímku je vidět jasně červená planeta Mars. Oba vyobrazení nadšení pozorovatelé meteorů, které spojovala jejich láska k astronomii a jsou vidět, jak oslavují své společné narozeniny, jsou nyní manželé.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What Is a Meteor Shower?
  2. NASA: Leonids
  3. Wikipedia: China
  4. Youtu.be: CHINA BREATHTAKING TROPICAL ISLAND - BEST OF HAINAN 海南
  5. Wikipedia: South_China_Sea
  6. APOD: 2006-11-18 Leonidy a Leica
  7. APOD: 2003-11-16 Leonidy z Lva
  8. EarthSky.org: Leo the Lion and its backward question mark
  9. APOD: 2021-01-12 Historické brazilské souhvězdí
  10. APOD: 2020-09-19 Orion do hloubky
  11. NASA: Mars - The Red Planet
  12. WomansWorld.com: Foto: Objímající se kočičky :-)
  13. ScientificAmerican.com: Probability and the Birthday Paradox

Štítky: Leonids Meteor Shower, Orion, Sirius


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »