Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pár slučujících se galaxií IIZw096

Uznání: ESA/Webb, NASA & CSA, L. Armus, A. Evans

Tento pár slučujících se galaxií vzdálený zhruba 500 milionů světelných roků v souhvězdí Delfína (Delphinus) je jasný na infračervených vlnových délkách. Kosmický propletenec je vidět na pozadí ještě vzdálenějších galaxií s příležitostnými hvězdami v popředí. Samotné slučování galaxií na tomto hlubokém snímku z Kosmického dalekohledu Jamese Webba probíhá v rozsahu asi 100 000 světelných roků. Obrazová data pocházejí z kamer NIRCam (Near-InfraRed Camera) a MIRI (Mid-InfraRed Instrument) na Webbu. Jejich kombinací vznikl ostrý infračervený pohled, který sleduje v galaktickém měřítku restrukturalizaci prašné, divoce se slučující změti intenzivních hvězdotvorných oblastí a zborcených spirálních ramen.

Seznam odkazů v popisu

  1. arXiv.org: GOALS-JWST: Unveiling Dusty Compact Sources in the Merging Galaxy IIZw096
  2. EsaWebb.org: Galactic Get-Together - comparisons
  3. EsaWebb.org: Galactic Get-Together
  4. WebbTelescope.org: Scientific Instruments on the James Webb Space Telescope: Near-Infrared Camera (NIRCam)
  5. NASA: MID-INFRARED INSTRUMENT (MIRI)
  6. APOD: 2020-12-03 Galaxie Tykadla ve srážce

Štítky: Merging galaxies, Jwst, Infračervený


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »