Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Mars

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Na těchto dvou snímcích z konce listopadu dalekohledem ze střechy v Singapuru na planetě Zemi Mars vypadá opravdu ostře. Mars byl tehdy asi 82 milionů kilometrů od Singapuru a blížil se ke své opozici do místa na opačné straně oblohy od Slunce 8. prosince. U západního okraje Marsu je vidět Olympus Mons, největší sopka v oblasti Tharsis Montes a největší známá sopka ve Sluneční soustavě. Na obou snímcích se jedná o ten bělavý prstencový útvar vpravo nahoře. Tmavá oblast ve středu je Terra Sirenum a dlouhý tmavý poloostrov blízko východnímu okraji je Sinus Gomer. U jeho konce je kráter Gale, kam v roce 2012 přistálo vozítko Curiosity. Bílé skvrny nad Sinus Gomer jsou další vulkány, které patří k Elysium Mons. V horní části planety je severní polární čepička pokrytá ledem a mraky. Tyto dva snímky marťanské polokoule pořízené s odstupem 2 dnů spolu tvoří stereo pár. Dívejte se do středu a přejíždějte očima, dokud se jednotlivé snímky nespojí v jeden a uvidíte Rudou planetu ve 3D.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Mars in 2022, at its closest to Earth in 2 years
  2. NASA: OLYMPUS MONS
  3. NASA: A New Gully Channel in Terra Sirenum, Mars
  4. APOD: 2012-08-08 Sestup Curiosity
  5. NASA: Mars - The Red Planet

Štítky: Mars, Stereo, Olympus Mons, Opposition


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »