Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo na 63° severní šířky

Uznání a copyright: Goran Strand

Veselý slunovrat! Dnes je prosincový slunovrat, který znamená počátek astronomického léta jižní polokouli a začátek zimy na severní polokouli. Slunce na své celoroční pouti po obloze planety Země dosáhne o tomto slunovratu své nejjižnější deklinace 23,5 stupně jižní šířky ve 21:48 UTC. Přibližně před 4 dny se Slunce v místní poledne nad Ostersundem ve středním Švédsku nacházelo blízko své jižní hranice, a tedy jen těsně nad obzorem. Na tomto pohledu na město u břehu jezera na dalekém severu vidíme polední Slunce s krásným slunečním ledovým halo. Přirozeně se vyskytující atmosférické ledové šestiboké krystaly mohou lomem a odrazem slunečního světla na svých hranách vytvářet zajímavé projevy ledového halo. Nicméně, když je Slunce na jasné obloze nízko a blízko obzoru, tak jsou pravděpodobným zdrojem ledových krystalků pro toto halo sněhová děla. Zasněžovací stroje v místním lyžařském středisku vytvářejí na vrcholu nedalekého ostrova Froson na pravé straně panoramatu viditelnou sněhovou vlečku.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: 2022 December solstice: All you need to know
  2. APOD: 2019-06-21 Západní analema
  3. EarthSky.org: How to translate UTC to your time
  4. APOD: 2021-06-10 Kruhové sluneční halo
  5. AtOptics.co.uk: Atmospheric Optics
  6. APOD: 2018-12-21 Mimořádná sluneční hala

Štítky: Slunce, Ice halo, Slunovrat


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »