Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1360: Mlhovina Drozdí vejce

Uznání a copyright: Dong Liang

Tato pěkná mlhovina leží asi 1500 světelných roků daleko a svým tvarem a barvou v tomto teleskopickém pohledu připomíná drozdí vejce. Toto kosmické mračno měří asi 3 světelné roky a je bezpečně uhnízděno v hranicích jižního souhvězdí Pece (Fornax). NGC 1360 vejčitého tvaru se považuje za planetární mlhovinu, počátek ovšem nepředstavuje. Místo toho odpovídá krátké a závěrečné fázi vývoje stárnoucí hvězdy. Ve středu mlhoviny je vidět centrální hvězda NGC 1360, dvojhvězdný systém nejspíše složený ze dvou vyvinutých bílých trpaslíků, sice méně hmotných, ale mnohem žhavějších než Slunce. Jejich intenzivní a jinak neviditelné ultrafialové záření odtrhalo elektrony z atomů v jejich společném okolním plynném závoji. Zde viditelný převažující modrozelený odstín NGC 1360 pochází ze silné emise z rekombinace elektronů s dvojitě ionizovanými atomy kyslíku.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Dong Liang: NGC 1360 Robins Egg
  2. NASA: A Reborn Planetary Nebula
  3. Wikipedia: Stellar_evolution#Mature_stars
  4. arXiv.org: SALT HRS discovery of a long period double-degenerate binary in the planetary nebula NGC 1360
  5. Wikipedia: Nebulium

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc1360, Binary star, Ionizace


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »