Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4632: Galaxie s ukrytým polárním prstencem

Uznání: Jayanne English (U. Manitoba), Nathan Deg (Queen's University) & WALLABY Survey, CSIRO/ASKAP, NAOJ/Subaru Telescope; Text: Jayanne English (U. Manitoba)

Galaxie NGC 4632 před optickými dalekohledy ukrývá tajemství. Obklopuje ji prstenec chladného plynného vodíku, který obíhá pod úhlem 90 stupňů vůči jejímu spirálnímu disku. Takové galaxie s polárními prstenci byly již dříve objeveny pomocí světla hvězd. NGC 4632 však patří mezi první, u nichž byl polární prstenec odhalen při přehlídce radioteleskopem. Představený kompozitní snímek kombinuje tento plynový prstenec pozorovaný vysoce citlivým radioteleskopem ASKAP s optickými daty z dalekohledu Subaru. Astronomové oddělili plyn v hlavním disku galaxie od prstence pomocí virtuální reality a jemný barevný gradient sleduje jeho oběžný pohyb. Proč existují polární prstence? Mohlo by se jednat o materiál vytažený z jedné galaxie, když gravitačně interaguje s jejím průvodcem. Nebo vodíkový plyn proudí podél vláken kosmické pavučiny a kolem galaxií se hroutí do prstenců, z něhož se část gravitačně smršťuje na hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. LANL.gov: Hydrogen
  2. APOD: 1999-05-10 NGC 4650A - galaxie typu polární prstenec
  3. NASA: Radio Waves
  4. CSIRO.au: ASKAP radio telescope - Surveys the sky, faster than ever before
  5. SubaruTelescope.org: すばる望遠鏡
  6. NASA: NASA Image and Video Library: ARC-1992-AC89-0437-6
  7. Wikipedia: Polar-ring_galaxy
  8. Rover.com: Foto: dog-playing-tug :-)
  9. APOD: 2019-08-11 Arp 87: Srážka galaxií z Hubbla
  10. Youtube.com: Formation of a Polar Disk Galaxy

Štítky: Galaxie, Polární prstenec, Hydrogen gas


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »