Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 370 a dál

Uznání: NASA, ESA, Jennifer Lotz and the HFF Team (STScI)

Na ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je zachycena asi 4 miliardy světelných roků vzdálená mohutná kupa galaxií Abell 370. Zdá se však, že kupě dominují pouze dvě obří eliptické galaxie protknuté slabými oblouky. Slabší, roztroušené namodralé oblouky spolu s dramatickým dračím obloukem vlevo níže od středu jsou obrazy galaxií, které leží daleko za Abell 370. Tyto galaxie jsou asi dvakrát tak daleko a jejich jinak nepozorovatelné světlo je zvětšeno a zkresleno obrovskou gravitační hmotou kupy, v níž drtivě převažuje neviditelná temná hmota. Jedná se o jev zobrazení gravitační čočkou a zde poskytuje vzrušující pohled na galaxie v raném vesmíru. Jev je důsledkem deformovaného prostoročasu a poprvé jej před sto lety předpověděl Einstein. Abell 370 se nachází v souhvězdí Velryby (Cetus), daleko za hvězdou s paprsky vpravo dole v popředí Mléčné dráhy. Jedná se o poslední ze šesti kup galaxií snímaných v rámci projektu Frontier Fields.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Abell 370
  2. APOD: 2016-08-28 Abell 370: Kupa galaxií gravitační čočkou
  3. Wikipedia: Dark_matter#Galaxy_clusters
  4. APOD: 2015-11-27 Gravitační úsměv
  5. WebbTelescope.org: Webb Space Telescope
  6. Black-Holes.org: SXS - Simulating eXtreme Spacetimes
  7. HubbleSite.org: Zoom Into Galaxy Cluster Abell 370
  8. FrontierFields.org: A Sea of Galaxies in the Final Frontier Fields Views

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »